1
o
 
C
TARİH
16.04.2017 Tel : 0532 216 58 08
KAR KALINLIĞI
40 CM
  • Zumrut Sport

Zumrut Kayak Kiralama & Cafe

Toplu Grup ,Acenta Yemek ve Kayak Rezervasyon Bilgi Tel: 352 342 20 50

  • Somestre Kayak Kurslari

Somestr Tatili Kayak Kursu .

5 Gunluk Ulasim+ Ski Pass+ Kayak +Yemek + Kurs 800TL

Bilgi :05067057978.

  • Kampanya

Zumrut Sport

Kayak Kiralama Rezervasyon 352 342 21 21

 

 

Ankara 340
İstanbul 720
İzmir 900
Adana 370
Antalya 770
Trabzon 715
Diyarbakır 335
  Snow Forecast
  Erciyesde Tatil
 
 DAÐCILIK

         ERCİYES DAĞI (3916 rn.)

 

         Orta Anadolu'nun en yüksek doruğu olan Erciyes Dağı (3916 m.) Kayseri ili­nin hemen güneyinden yükselmeye başlar.

 

         Erciyes Dağı, sönmüş genç bir volkan dağıdır. Üzerinde birçok yan volkan ko­nisi bulunur. Dağın yüksek kısımları yılın her mevsiminde kalıcı karlarla örtülüdür. Dağın kuzeyinde ise 1 km. uzunlukta bir dağ buzulu mevcuttur. Krater, dış kuv­vetlerle parçalanmış ve dorukta birkaç tane sivri belirmiştir. Dağın doruğunda ka­ya sütunlar arasında, Bizans rahiplerinin ayın yeri olarak kullandıkları ilginç bir mağara vardır.

 

          Bu mağaraların duvarlarında henüz çözülmemiş yazılar bulunduğu belirtil­mektedir. Erciyes Dağı'nın 1500 m. yüksekliği kadar olan kesimleri bağlarla kap­Iıdır. Dağın doğu yüzünde 2100-2900 metreler arasında yer alan Tekir Yaylası aynı zamanda bir kış sporları merkezidir.

 

          ERCİYES'iN DORUĞUNA TIRMANIŞ:

 

          En emin tırmanış, Tekir yaylasından yapılır. Tekir Yaylasında 139 yataklı, ka­Ioriferli ve telefonlu bir Dağevi mevcuttur. Dağevinde yemek servisi yapılmaz, an­cak gruplar halinde gelenlere yemek verilebilir. Erciyes için biraz güç, fakat daha zevkli tırmanış kuzeybatı yüzünden yapılır.

 

          TEKiR  YAYLASINDAN TIRMANIŞ:

 

          Kayseri'ye 25 km. uzaklıkta bulunan Dağevine, Hisarcık yolu üzerinden gidilir. Yaz ve kış trafiğe açıktır. Özel otomobilleri olmayanlar, Hisarcık'a kadar otobüsle oradan da yaya olarak veya taksi ile Dağevine ulaşabilirler. Hisarcık-Dağevi arası 12 km.dir. Yaya olarak 2.5 - 3 saat sürer.

 

          Doruk tırmanışına, Dağevinden başlanır. 4 saatlik bir yürüyüşten sonra, Şey­tan Deresi adı verilen vadiye varılır. Bozkırlarla kaplı vadi tabanın sağ kenarından tırmanışa devam edilir. İki saatlik bir yürüyüş ve tırmanıştan sonra, Erciyes'in do­ruğuna ulaşılır. Bu noktaya varan dağcı, batı kesimde yükselen ana doruğu ra­hatlıkla görür. Aralıktaki boyun geçilerek anadoruğa varılır. Doruk bir "Aglomera" sütunu halindedir. Kuzey taraftaki kaya çatlağından çıkılır. Doğu yüzünden iple inilir. Dağevinden, doruğa çıkış ve dönüş normal hava koşulları altında 8-10 saat­Iik bir zaman alır.

 

         KUZEY BATIDAN TIRMANIŞ:

Kayseri'den otobüs veya otomobil ile Hacılar içesine gidilir. Hacılar'dan sonar Aksu Yurdu üzerinden geçilerek Sütdonduran Yaylasına (2950 m.) kamp kurulur. Hacılar-kamp yeri 5 saattir. Doruk tırmanışı için kamp yerinden hareket edilir. Bu­zul üzerinden tırmanışa devam edilerek önce doğu zirvesine ulaşılır. Eğer buzu­Iun sathı yumuşak kar ise iniş aynı yerden yapılır. Değilse, dağın batı yüzünden inilerek, kamp yerine gelinir

     HAKKIMIZDA      FİYATLAR       ERCİYES HAKKINDA       FOTO GALERİ       KAFETERYALAR       BİZE ULASIN        PİST HARİTASI
 
Online kişi : 1
Ziyaretçi Sayısı : 279631
Sayfa gösterimi : 682762